Téma: Hvězdný prach
2.3.2014     zavřít

Objevujeme nové převratné technologie, nebo pouze ty zapomenuté?

Karlovy ostrovy, články, fejetony, Hvězdný prach.

Nedávno byla zveřejněna z oboru techniky velmi zajímavá a pozoruhodná zpráva: Vědci z Tokijské university vytvořili zařízení, kde se uvnitř zvukotěsného prostoru pomocí ultrazvuku, který se šíří z reproduktorů umístěných do kříže naproti sobě, daří udržet malé lehké předměty ve vzduchu a navíc se mohou trojrozměrně pohybovat. Tato metoda levitace pomocí ultrazvuku, je založená na poměrně jednoduchých základních fyzikálních principech zvukových vln. Každá zvuková vlna je v podstatě tlakovou vlnou šířící se prostorem. Pokud jdou proti sobě dvě zvukové vlny stejné frekvence, můžeme si je představit jako sinusoidu, ale mají vzájemně otočenou fázi, tak ve stojatém vlnění infrazvuku vzniknou místa, která si lze představit jako kapsy. Tyto kapsy dokážou ve vzduchu udržet malé předměty: Kuličky polystyrenu, kousky dřeva, malé elektronické součástky, jako je odpor a led dioda, nebo dokonce šestimilimetrová kovová matka. Navíc pečlivě řízenými změnami ve fázích zvukových vln, je možné s předměty pohybovat v prostoru. Demonstrativní krátké video je opravdu velmi poutavé a stojí za zhlédnutí:
Pokud si chcete přečíst původní zprávy o ultrazvukové levitaci, najdete je například zde, zde, nebo zde.
Video na výše uvedeném odkazu je opravdu fascinující. Velmi zajímavý moment je přesně za 1 minutou záznamu, kde je do zvukového pole vložen předmět, ze kterého se uvolňují miniaturní částečky, které držíce se v prostoru, vykreslují tvar tlakových vln, vytvořených infrazvukem v prostoru. Když jsem to viděl, tak mě napadlo, že to vypadá jak beránci na ranní letní obloze. Při této myšlence mě napadlo jak je příroda dokonalým rezonátorem. Pak ve mně zahlodala trochu paronoia a napadlo mě, jestli v tomto směru člověk matičce přírodě nějakým způsobem nepomáhá a vodní pára prostě nekopíruje uměle vytvořené vlnění elektromagnetického původu… Ale nechme paranoiu, paranoiou, ta si leckdy sama o sobě dokáže žít svým vlastním životem v internetové síti a zamysleme se trochu nad touto technologií, s přihlédnutím do okna vlastní fantazie a nádechem trocha Sci-Fi.
Možná znáte dokumentární seriál Vetřelci z dávnověku. Jeden z dílů s názvem Mimozemšťané a starověcí stavitelé, se věnuje monumentálním stavbám v různých částech světa. Tyto stavby vynikají jednak svými rozměry, neuvěřitelnou přesností opracování kamene, dokonale propočtenou architekturou, která na některých místech, jako jsou například velké pyramidy v Gíze, dokonale kopíruje geometrii souhvězdí, v tomto případě pás Orionu. Vědci si dnes lámou hlavu hlavně s faktem, jak mohli být před tisíci lety tak dokonale opracované kamenné kvádry, vážící desítky tun, přepravovány a leckdy umisťovány do strmého terénu, zejména v pohoří And v jižní Americe. S trochou ironie si člověk řekne, že v dnešní době, by tyto stavby zvládla s velmi napjatým rozpočtem, snad pouze nějaká čínská stavební firma, pracující s tou nejdokonalejší technikou západního světa. Na konci tohoto dílu je vyslovena teorie, že tyto masívní těžké kvádry byly přenášeny a umisťovány s naprostou přesností na svá místa, právě pomocí technologie zvukových vln.
Samozřejmě vás napadne, že je markantní rozdíl mezi kuličkou polystyrénu a padesátitunovým kvádrem. Ale zkuste si trochu uvolnit poněkud ztuhlou fantazii, při pohledu na vývoj techniky a technologií za posledních dvě stě let. Alessandro Volta odstartoval v roce 1800 objevením Voltova článku, jako prvního použitelného zdroje elektrického proudu, zkoumání elektrické energie a jejího následného využití. Byla objevena souvislost elektrické energie s magnetismem, sestrojeny dynama, alternátory, motory, objeveny zdroje světla – žárovka, oblouková lampa. Objev elektronky odstartoval rozvoj elektrotechniky. S příchodem polovodičů a tranzistorů, vznikem integrovaných obvodů a supravodičů se tempo neuvěřitelně zrychlilo. Vzpomeňte si na první elektronkový počítač a dnešní mikroprocesory a nejnovější kvantové procesory a všechny dnešní přístroje… Jistě si také vzpomenete na první mobilní telefony, takzvané „žehličky“ a dnešní chytré hračky a časový úsek, který je od sebe odděluje…
Kdyby člověk nebyl od přírody hravý tvor, který rád experimentuje, má své vize, touhy a sny, tak by nebyl dnešní rychlý pokrok a vývoj technologií a zřejmě bychom stále lezly po stromech… Na druhou stranu, pokud by člověk neměl trochu té zdravé paranoi, tak by se mohl stát velmi manipulativní ovcí, tupě bečící uprostřed stáda, se svým identifikačním číslem zavěšeném na uchu. Ovcí, která zapomene na sny o svobodě, spojené s pokrokem a onen technologický pokrok by se naopak mohl změnit v pevné okovy účelové manipulace. Bylo by škoda zapomenout se s nadšením dívat na hvězdnou oblohu a přemýšlet o hvězdách a jejich mystických tajemstvích…
Tak uvidíme co nám doba a pokrok přinesou a kam naše životy zanesou. Třeba nám jednou nové objevy technologií osvětlí i naše vlastní zapomenuté dějiny…
Karel Jíra
přečteno: 5252     příspěvků: 0
diskuze
copyright  ©  Karel Jíra 2014Google+